Kamienice – urokliwe mieszkanie czy kłopotliwe wyzwanie ? - Blog Estate Center - Estate Center

ESTATE BLOG

Kamienice – urokliwe mieszkanie czy kłopotliwe wyzwanie ?

Kamienice – urokliwe mieszkanie czy kłopotliwe wyzwanie ?

Przepiękne drewniane okna,  przestronne, wysokie pokoje, cegła i inne zabytkowe detale to tylko niektóre zalety mieszkania w kamienicy. Od kilku lat Polacy coraz częściej kupują te wyjątkowe lokale ze względu na doskonałą lokalizację czy kameralność.

Wysokie pomieszczenia są zazwyczaj doskonale doświetlone, umożliwiając niepospolite zaaranżowanie pokoju i stworzenie unikatowego wnętrza, łączącego historię z nowoczesnością.

Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe elementy, które mogą stanowić utrudnienie podczas procesu nabywania czy remontu starszego mieszkania.

  • Stan budynku nie zawsze jest zadowalający. Odpryskujące tynki na elewacji zewnętrznej, zniszczone klatki schodowe i stare, niesprawne instalacje mogą obniżyć standard mieszkania oraz powodować dyskomfort mieszkańców, a także  być powodem poniesienia wysokich kosztów naprawy lub wymiany niesprawnych urządzeń po nabyciu lokalu.

Jeśli już przygotujemy się na powyższe ewentualności to musimy wiedzieć, że remont zabytkowych, historycznych elementów w mieszkaniu nie może być przeprowadzony bez zgody konserwatora zabytków.  Podłogi, parapety czy inne czarujące pozostałości po dawnych pokoleniach mogą być wymienione po otrzymaniu pozwolenia, co wiąże się często z długim okresem oczekiwania i wieloma procedurami, które muszą być ściśle przestrzegane.

Estate Center kamienica

Dodatkowymi niespodziankami może być obecność robactwa, grzybów lub gryzoni. Poprzedni właściciele czy lokatorzy mieszkań niekoniecznie dbali o to, aby mieszkać w czystym, zadbanym miejscu czy też nie potrafili poradzić sobie z uciążliwymi szkodnikami. W tym przypadku kłopotliwa i nieprzyjemna walka może być wygrana tylko z pomocą fachowców posiadających specjalistyczny sprzęt do zmagań z insektami.

Ogrzewanie mieszkania w kamienicy odbywa się najczęściej za pomocą gazu ziemnego bądź elektryki. Metody wyżej wspomniane mogą być kosztowne ze względu na koszt zakupu pieca, instalacji oraz późniejszej eksploatacji, szczególnie w przypadku długiej, mroźnej zimy. Nagrzanie przestronnych wysokich pomieszczeń wymaga wysokiej mocy pieca, aby ciepło rozprzestrzeniło się równomiernie.

Parkowanie samochodu przy kamienicy w centrum miasta może być nie lada wyzwaniem, szczególnie w wieczornych godzinach, kiedy wszyscy wracają z pracy i zajmują każdy skrawek miejsca. Brak podziemnego parkingu powoduje zagęszczenie aut w okolicy budynku, a znalezienie wolnej przestrzeni do ulokowania pojazdu wymaga sporo cierpliwości.

Innym elementem, ważnym dla wielu z nas podczas zabieganych, wypełnionych pracą dni jest możliwość wypicia kawy czy relaksu z książką na balkonie i tarasie. Mieszkania w kamienicach często nie posiadają takiego skrawka do wypoczynku.

Kamienice z racji swojej lokalizacji zazwyczaj stoją wzdłuż ulicy i każdorazowe otworzenie okna powoduje wdzierające się do wnętrza hałasy z ulicy, a nierzadko miejski gwar związany z dużym ruchem samochodowym czy komunikacji miejskiej.

Powyższe kwestie mogą budzić wiele pytań i wątpliwości, które będą skłaniać kupującego do dokonania zakupu wymarzonego mieszkania z duchem przeszłości bądź poszukania innego miejsca wśród ofert na rynku pierwotnym.