Usługi dodatkowe - Estate Center

ESTATE BLOG

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkanie w stanie deweloperskim, czy mieszkanie pod klucz?

Należałoby zacząć od podania, co rozumiemy przez określenia: stan deweloperski i „pod klucz”. Żadnych oficjalnych definicji, ani przepisów, które określają znaczenie tych pojęć, nie ma. Ogólnie przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim (inaczej: w stanie surowym) to takie, które przeznaczone jest do całkowitego wykończenia. To lokal z wylewką betonową na podłodze i tynkami na ścianach, bez tzw. “białego montażu”. Podłogi, malowanie i całą resztę musimy zrobić sami. Deweloper musi oczywiście wyposażyć lokal w drzwi wejściowe, natomiast niekoniecznie w drzwi wewnętrzne. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim powinniśmy dokładnie dowiedzieć się u dewelopera, co rozumie on przez to pojęcie, żeby uniknąć później nieporozumień.

Mieszkanie gruntownie wykończone to tzw. lokal "pod klucz", gotowy do odbioru, umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie. Jest to coraz częściej stosowana wśród deweloperów alternatywa, która ma być atrakcyjniejsza dla klientów. Rozwiązanie to dotyczy często  lokali z tzw. wyższej półki, o podwyższonym standardzie, dla klientów bardziej majętnych, gdzie cena metra kwadratowego nie gra aż tak dużej roli oraz mieszkań z przeznaczeniem inwestycyjnym.

Decydując się na mieszkanie wykończone „pod klucz” zyskujemy przede wszystkim czas. Nierzadko bardziej niż niska cena lokalu Klienta interesuje oszczędność czasu i wysiłku. Nowe mieszkanie z rynku deweloperskiego nie musi być wyzwaniem dla osób, które nie chcą bądź nie mogą angażować się w jego wykończenie.

W przypadku, gdy decydujemy się na wykończenie mieszkania sami musimy pamiętać o każdym drobiazgu, za który trzeba zapłacić osobno. U producentów i w sklepach z płytkami, armaturą, podłogami, białym montażem, oświetleniem, itp. jako odbiorca indywidualny nie dostaniemy atrakcyjnego rabatu. Indywidualnie negocjuje się także stawki z fachowcami. 
W innej sytuacji są deweloperzy, którzy materiały zamawiają w większych ilościach (często bezpośrednio u producentów), a prace zlecają swoim pracownikom samodzielnie dyktując stawki.

Różnica polega również na tym, że jeżeli wykończenie zamawiamy bezpośrednio u dewelopera, to on udziela nam gwarancji na wykonane prace.

Istotną zaletą wykończenia „pod klucz” jest także czas oczekiwania na realizację. To ważne zwłaszcza dla klientów, którzy kupują lokal w inwestycji znajdującej się w budowie. Jeśli zawczasu zdecydujemy się na wykończenie pod klucz, o wiele łatwiej jest sprecyzować termin wejścia fachowców do lokalu.

Co zatem wybrać? Co się bardziej opłaca?

Odpowiedzi na te pytania wymagają po pierwsze zdefiniowania, na czym nam zależy: czy na oszczędnościach, czy na komforcie i szybkości zamieszkania. Różnice w cenie za m2 mogą być duże, lub też niższe, wszystko zależy od użytych materiałów, standardu wykończenia itp.

Decydując się na wykańczanie lokalu na własną rękę, należy pamiętać, iż do ceny musimy doliczyć koszt prac. Osoby, które samodzielnie będą wykańczać własne lokum, mają możliwość oszczędzenia i na materiałach i na robociźnie, ale ponoszą również pewne ryzyko. Po pierwsze: zazwyczaj zajmuje im to więcej czasu niż deweloperowi, bądź profesjonalnej firmie zajmującej się wykańczaniem wnętrz. Po drugie: w przypadku błędów, niedoróbek itp. oraz konieczności poprawy prac, koszty będą rosły.

Podsumowując, wybór mieszkania w stanie surowym czy mieszkania „pod klucz”, należy poprzedzić gruntownym wyliczeniem ewentualnych kosztów oraz rozmową z deweloperem o warunkach wykończenia.