Dominika Kozoń - Estate Center

ESTATE BLOG

Aranżacja małego mieszkania

Aranżacja małego mieszkania

Wynajmując mieszkanie w dużym mieście musimy liczyć się z tym, że cena za metr kwadratowy będzie zależeć od wielu czynników. Jednym z najbardziej istotnych jest metraż oraz położenie. Lokale do wynajęcia w ścisłym centrum zdecydowanie należą do tych najdroższych. Wiele osób nie chcąc rezygnować z tak dogodnej lokalizacji, decyduje się na wynajęcie mieszkania o stosunkowo niewielkim metrażu. Problem pojawia się, gdy tę małą przestrzeń chcą rozsądnie urządzić.

 

Wśród rekordowo małych mieszkań można znaleźć już takie o powierzchni 7-8 metrów kwadratowych. Są to oczywiście skrajne przypadki, jednak w dobie mikrokawalerek i maksymalnie efektywnego wykorzystywania powierzchni, lokale o powierzchni 27 mkw. to standard. Małe kuchnie bez miejsca na stół, pokoje z aneksem kuchennym i pomieszczenia pozbawione okien są codziennością dla osób szukających mieszkania do wynajęcia. Projektanci wnętrz dają z siebie wszystko, bo uczynić takie lokale nie tylko funkcjonalnymi, lecz wręcz przyjemnymi dla oka.

 

Naprzeciw takim potrzebom wychodzą coraz częściej producenci mebli. Łącząc design i funkcjonalność, tworzą sprzęty pojemne, wielofunkcyjne, będące przy tym doskonałą ozdobą. W naszym kraju bez trudu znaleźć można dostawców specjalizujących się w wielofunkcyjnym umeblowaniu. Oprócz standardowych mariaży kanapy z łóżkiem lub ławy ze stołem, ich produkty potrafią łączyć łóżko z regałem, biurkiem lub szafą, fotele z półkami na książki czy ławy z pojemnikami na pościel. Wyjątkowo małe lokale do wynajęcia warto również wyposażyć w meble modułowe, które można dowolnie dopasować do wnętrza danego mieszkania. Zastąpiły one znane nam z mieszkań naszych babć meblościanki i choć charakteryzują się podobną pojemnością, nie szpecą, a wręcz zdobią wnętrze.

 

Wysuwane blaty, sprytnie schowane szuflady i pojawiające się znikąd łóżka niejednokrotnie potrafią całkowicie odmienić małe lokale do wynajęcia.

Równie popularnym rozwiązaniem jest optyczne powiększenie mieszkania. Wynajmując lokal o małym metrażu powinniśmy nastawić się na jasną farbę, za to unikać ciemnych, pstrokatych barw. Białe ściany będą doskonale odbijać światło i to właśnie na taki kolor najczęściej malowane są lokale do wynajęcia. Nie musimy się jednak ograniczać do śnieżnobiałego wykończenia – doskonale sprawdzą się też beże czy błękity. Wykorzystując zjawisko iluzji optycznej można również pomalować wnętrze na różne kolory – ciemniejsze i jaśniejsze odcienie – dzięki czemu pomieszczenie nabierze głębi. Ogromnym walorem będzie również duża liczba okien, za pośrednictwem których taki lokal wypełni się dziennym światłem. Skąpane w słońcu pomieszczenia automatycznie wydają się bardziej przestrzenne.

 

Aranżacja małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem, lecz może być również impulsem do pozbycia się zbędnych rzeczy. Każdy z nas gromadzi pamiątki, ubrania lub sprzęty, z których nie korzysta, jednak nie może się z nimi rozstać. Minimalistyczny styl życia zyskuje coraz więcej zwolenników, zaś minimalistycznie urządzone lokale nie tylko cieszą oko, lecz są również niezwykle funkcjonalne.

 

Specjaliści przewidują, że średnie powierzchnie mieszkalne przypadające na osobę w dużych miastach będą się stale zmniejszać. Jest to trend ogólnoświatowy. W najbliższych latach możemy się więc spodziewać wielu nowych pomysłów na aranżację małych mieszkań.

Estate Center oferuje klientom mieszkania wykończone pod przysłowiowy klucz. Dzięki temu nasi lokatorzy mają możliwość dokładnego rozplanowania aranżacji lokalu, a po odebraniu kluczy mogą natychmiast wcielić swoje marzenia w życie.

HOME STAGING czyli jak łatwiej i szybciej sprzedać nieruchomość.

HOME STAGING czyli jak łatwiej i szybciej sprzedać nieruchomość.

            Obecnie na rynku nieruchomości możemy zaobserwować ogromną podaż mieszkań z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Co za tym idzie klienci zasypani ogromem ofert staja się bardziej wymagający i zagubieni w świecie nieruchomości. Co zrobić aby przyciągnąć ich uwagę i jak najszybciej zbyć naszą nieruchomość? W tym przypadku przychodzą nam na pomoc specjaliści od home stagingu.

 Home staging polega na odpowiednim przygotowaniu nieruchomości do jej sprzedaży lub wynajmu. Poprawienie wizualnego aspektu naszej nieruchomości poprzez drobne czynności mające na celu podniesienie jego atrakcyjności. Podstawową czynnością jest posprzątanie nieruchomości czy umycie okien. Zwykłe z pozoru czynności sprawią, że mieszkanie stanie się jaśniejsze, bardziej przestronne a co za tym idzie bardziej interesujące dla potencjalnego klienta. Na czas sprzedaży, bądź tylko tworzenia zdjęć należy usunąć wszystkie prywatne bibeloty czy mało istotne elementy wyposażenia, które mogą „zagracać” wnętrze.

            Dlaczego to takie ważne?

            Należy pamiętać, że pierwsze wrażenie robimy tylko raz, to samo dotyczy nieruchomości. Jeśli potencjalni kupcy mieszkania widzą to samo ogłoszenie po raz n-ty nie są już zainteresowani zakupem, zdjęcia ich nudzą. Po długim czasie widoczności ogłoszenia zaczynają się zastanawiać co z tym mieszkaniem jest nie tak skoro nie chce się sprzedać. Proste zabiegi home-stagingowe skracają okres poszukiwania nowego klienta dzięki czemu właściciele nieruchomości oszczędzają czas a co za tym idzie pieniądze. Badania na rynku amerykańskim wykazały, że prawidłowo przeprowadzony home staging skraca czas sprzedaży nieruchomości o ok. 40% a także co najważniejsze zwiększa faktyczną wartość nieruchomości. Dzięki czemu jest bardziej prawdopodobne, że cena ofertowa będzie niewiele różnić się od ceny transakcyjnej.

            Pamiętajmy, że ok. 90% ludności nie jest w stanie wyimaginować potencjału nieruchomości, dzięki home stagingowi mają ją podaną na tacy. Nie traktujmy go jako marketingową sztuczkę mająca na celu oszukanie klienta.

Home staging to profesjonalne wskazywanie istniejącego potencjału nieruchomości.

 

Czym jest rewitalizacja?

Czym jest rewitalizacja?

Rewitalizacja stanowi ostatnio bardzo popularny termin używany głównie przez organy jednostek samorządu terytorialnego. Wielu z nas kojarzy się głównie z odrestaurowaniem zabytkowych obiektów, bądź generalnie remontem, jednak z prawnego i planistycznego aspektu rewitalizacja jest pojęciem znacznie szerszym.

Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz.U. 2015 poz. 1777): „rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”. 

 

Zatem dobrze przeprowadzony proces rewitalizacji to nie tylko odnowione elewacje, to przede wszystkim kompleksowe działania integrujące aspekty przestrzenne, architektoniczne, ekonomiczne oraz społeczne. Obszar, który z jakiegoś powodu znalazł się w potrzebie wymaga ponownego „przyłączenia” do życia miasta. Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż rewitalizacja stanowi proces trudny i rozpięty w czasie. Jej potrzeba jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, które nie są proste w eliminacji.

Potrzeba zainicjonowana tego procesu występuje w większości polskich miast, gdzie można wyznaczyć obszary o zaniedbanej infrastrukturze oraz licznych problemach społecznych i ekonomicznych. Koncentrują się w nich negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze, przestrzenne oraz ekonomiczne. W celu wyznaczenia obszaru kryzysowego przeprowadzane są najczęściej badania wskaźnikowe mające na celu wskazać obszary najbardziej problemowe w strukturze całego miasta. 

Podejmowanie i realizacja  gminnych programów rewitalizacji to sprawa szczególnie poważna nie tylko ze względu na polepszanie warunków i standardu życia w miastach oraz podnoszeniu jakości przestrzeni publicznej, ale również dlatego, iż jest znaczącym czynnikiem podnoszenia konkurencyjności miast w skali ponadlokalnej, a nawet ponadnarodowej.

 

 

Wycena nieruchomości na potrzeby kredytu hipotecznego

Wycena nieruchomości na potrzeby kredytu hipotecznego

Hipoteka jest jednym z kilku ograniczonych praw rzeczowych i służy do zabezpieczenia wierzytelności (Dydenko, 2015). Zabezpieczenie oparte jest na przedmiocie, którym wierzytelność jest zabezpieczana czyli nieruchomości. Zawierana jest, by wierzyciel hipoteczny mógł zaspokoić określoną sumę z danej nieruchomości, która mu przysługuje. W przypadku kredytowania hipotecznego to bank jest wierzycielem hipotecznym, natomiast dłużnikiem klient zaciągający dany kredyt.

Procedura banku w przypadku tej formy kredytu jest prosta- bank musi sprawdzić czy pożyczone przez niego pieniądze są odpowiednio zabezpieczone, stąd dla banku ważna jest wartość nieruchomości, która ma zostać obciążona. W efekcie przeprowadzania wyceny bank dowie się, czy wnioskowana kwota kredytowania jest stosowna do wartości danej nieruchomości.

Do prawidłowego określenia wartości nieruchomości niezbędny jest operat szacunkowy. Operat stanowi autorska opinię uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego. Dokument ten jest sporządzany tylko w formie pisemnej i jest dokumentem urzędowym. W operacie zawarte są informacje niezbędne do określania nieruchomości- wykazane podstawy prawne, uwarunkowania ekonomiczne i przestrzenne, tok obliczeń oraz wynik końcowy. Uprawnieni rzeczoznawcy są ekspertami w dziedzinie szacowania wartości nieruchomości, stąd ich opracowania są najbardziej realne i odpowiadające wymaganiom rynkowym. Warto jednak zaznaczyć, że rzeczoznawca, który wykonuje operat na potrzeby kredytu hipotecznego powinien posiadać dodatkowo ukończony kurs organizowany przez Związek Banków Polskich.

Wycena nieruchomości u uprawnionego rzeczoznawcy to nie jedyna możliwość w przypadku kredytów hipotecznych. Banki wyszły naprzeciw klientom i wprowadziły system własnych ekspertyz. W tym celu posiłkują się bazami danych dotyczących cen transakcyjnych oraz ofertowych dla nieruchomości podobnych. Należy jednak zauważyć, że banki przy wycenie nieruchomości są bardziej ostrożne. Bardziej korzystne jest dla nich zaniżenie wartości nieruchomości niż jej podniesienie, ponieważ ułatwia to późniejsze odzyskanie gotówki.

Niezależnie czy wycena nieruchomości jest przeprowadzana przez bank czy przez rzeczoznawcę przeprowadzana jest głównie po wstępnej decyzji kredytowej. Jest to ważne z punktu osób, które korzystają z usług własnych rzeczoznawców. Dzięki temu mają pewność ze pieniądze przeznaczone na operat nie będą zmarnowane.