Barbara Koniarek - Estate Center

ESTATE BLOG

Wygoda dla inwestora, czyli jakie usługi można zlecić profesjonalistom?

Wygoda dla inwestora, czyli jakie usługi można zlecić profesjonalistom?

Każdy inwestor, niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości może skorzystać – w zależności od potrzeb, wiedzy i doświadczenia - z pomocy firmy, która zadba o stabilny, poziom jego przychodów, pomagając mu w realizacji kolejnych kroków.

Wykończenie mieszkania – wybieranie materiałów oraz ekipy remontowej to nierzadko bardzo czasochłonne zadania. Na rynku dostępna jest nieskończona gama produktów o różnorodnej jakości i przeznaczeniu. Pożądani są również solidni fachowcy, wykonujące prace w terminie.
Kompetentna porada w tym zakresie to dobranie odpowiedniego pakietu, aby wykończyć lokal zgodnie z preferencjami i założeniami finansowymi właściciela. Każdy z konkretnych pakietów można modyfikować i poszerzać o dodatkowe elementy.

Wyposażenie mieszkania – funkcjonalność mieszkania czy apartamentu to jeden z wyznaczników wysokiej stopy zwrotu i regularnych przychodów. Warto skonsultować temat z profesjonalną firmą, prowadzącą szeroki wachlarz usług, aby dostosować wnętrze do konkretnego targetu najemcy i od początku realizować swoje cele biznesowe.

Zarządzanie najmem

 • Najem krótkoterminowy - cykliczne wydarzenia kulturalne, konferencje, targi etc. są motorem napędzającym inwestycję w systemie najmu krótkoterminowego. Apartamenty wynajmowane w większych miastach to wybór osób, które rezygnują z usług hotelowych i decydują się na wynajem komfortowego lokum  o podwyższonym standardzie w świetnej lokalizacji.  Szukanie klientów to jedno z zadań, które wiążą się z utrzymaniem ciągłości wynajmu. Do pozostałych obowiązków należą wydanie i odbiór lokalu, sprzątanie oraz wszelkie prace konserwatorskie. Wszystkie z tych elementów muszą być systematycznie realizowane, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z najemcami, a  w rezultacie złej opinii krążącej w sieci.

 

 • Najem długoterminowy -  znalezienie konkretnego najemcy na dłuższy okres to misja – jeśli zakończona sukcesem – przynosząca stałą rentowność w każdym miesiącu.  Mieszkanie nie musi być umeblowane i wyposażone w hotelowe, odporne na uszkodzenia sprzęty. Ważne by umowa była skonstruowana tak, aby chronić interesy obu stron. Kontrolowanie nieruchomości, w tym regularnego uiszczania czynszu oraz rachunków pozwala na uniknięcie przykrych niespodzianek w postaci oszustwa przez najemców.
   

Sprawdź zanim podpiszesz! 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu.

Sprawdź zanim podpiszesz! 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu.

Mieszkanie idealne to składowa atrakcyjnej lokalizacji, komfortowych warunków i przystępnej ceny. Intensywne poszukiwania i odrobina szczęścia często prowadzą do upragnionego celu i udaje nam się taką ofertę znaleźć. Jednak najważniejszym, ostatnim etapem będzie podpisanie umowy o najem nieruchomości. Bez względu na to, jak bardzo zależy nam na wybranym mieszkaniu, pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek i świadomość swoich praw jako najemcy. Umawiając się na oglądanie mieszkania warto zarezerwować sobie chwilę czasu na rozmowę z właścicielem, lub pośrednikiem i nie obawiać się zadawania pytań.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę.

 
 • UMOWA

 Po pierwsze odrzuć wszelkie propozycje najmu bez umowy, bądź podpisania umowy „po fakcie”. Poproś o wcześniejsze przesłanie dokumentu, lub zarezerwuj sobie możliwość zabrania go do domu i poświęć chwilę na spokojne przeczytanie wszystkich punktów. Dobrze skonstruowana umowa gwarantuje Tobie prawo do użytkowania i bezpieczny wynajem mieszkania. Zadbaj o swoje interesy: doprecyzuj z właścicielem okres trwania
i wypowiedzenia umowy, warunki ewentualnego wypowiedzenia przed terminem, ustal kto ponosi odpowiedzialność finansową w razie uszkodzeń, czy napraw, oraz jakie są warunki zwrotu kaucji.

 • OPŁATY

Dopytaj i zapisz w umowie, jakie opłaty zawierają się w czynszu, jak są rozliczane i jak rozwiązywana jest sytuacja w przypadku wprowadzenia podwyżki czynszu przez spółdzielnię/wspólnotę. Sprawdź także jakiego rodzaju opłaty dodatkowe będziesz pokrywał i jak są rozliczane (liczniki, ryczałt itp.). Koniecznie zorientuj się w średniej wysokości opłat za media uwzględniając porę roku i ilość mieszkańców. Im więcej uwagi poświęcisz wysokości opłat na wstępie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niemiłych niespodzianek i nieporozumień w trakcie trwania umowy.

 • WŁAŚCICIEL

Jeżeli właściciel nieruchomości nie budzi Twojego zaufania zastanów się poważnie czy chcesz wiązać się z nim umową. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów to on będzie osobą do której się zwrócisz. Dlatego, jeżeli nie potrafisz się z nim porozumieć, lub sprawia wrażenie osoby, która ma złe intencje, zawyża kaucję, lub stwarza innego rodzaju przeszkody już na etapie negocjacji umowy, może warto rozważyć rezygnację z oferty.

 • STAN LOKALU

Udokumentuj stan nieruchomości w dniu odbioru kluczy. Zwykle odbywa się to
w momencie spisywania protokołu zdawczo-odbiorczego. Im więcej szczegółów umieścisz
w protokole tym lepiej. Zrób zdjęcia wyposażenia i ogólnego stanu mieszkania. Zwróć uwagę na stan mebli, ścian, okien i podłóg. Sfotografuj ewentualne zastane już uszkodzenia. Warto poświęcić te parę chwil, aby ze spokojną głową zdawać mieszkanie i nie martwić się o zwrot kaucji. 

 • INTERNET

Dostęp do internetu jest obecnie rzeczą tak oczywistą, że możemy zapomnieć, iż nie stanowi obowiązkowego „wyposażenia” każdego mieszkania. Zapytaj właściciela jaki operator dostarcza usługę w danej dzielnicy, czy umowa jest już podpisana, czy też dopiero będziesz musiał się postarać o instalację. Jeżeli zdecydujesz się na internet mobilny wybadaj na jaki zasięg będziesz mógł liczyć w rozpatrywanej lokalizacji.

 • ZAMELDOWANIE TYMCZASOWE 

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie poza obszarem w którym jesteś na stałe zameldowany, warto zorientować się, czy właściciel bierze pod uwagę możliwość meldunku tymczasowego. Dlaczego jest to istotne? W przypadku, gdy będziesz starał się o jakikolwiek rodzaj wsparcia z urzędu miasta, gminy czy województwa (staż, dofinansowanie) meldunek będzie dla Ciebie niezbędnym warunkiem ubiegania się o oferowaną pomoc. 

 • LOKALIZACJA

Zdarza się, że po wpływem emocji wywołanych znalezieniem upragnionego mieszkania idealizujemy odrobinę jego cechy. Dlatego warto na spokojnie zapoznać się z daną lokalizacją, najlepiej o różnych porach dnia. Mieszkanie, które wieczorem jest ciche
i spokojne, o poranku może przywitać nas hałasem z pobliskiej, ruchliwej ulicy. W świetle dziennym łatwiej ocenić czystość budynku i jego otoczenia, wieczorem natomiast warto zwrócić uwagę na ile bezpieczna i oświetlona będzie droga do naszego przyszłego domu
i klatka schodowa. 

 • OGRANICZENIA

O najczęściej występujące reguły i zakazy najlepiej zapytać wprost. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka powiedz o tym wynajmującemu, zamiast liczyć, że uda się zataić ten fakt. Jeżeli jesteś palaczem ustal od razu, czy palenie w domu, lub w oknie nie będzie stanowiło problemu. Gdy natomiast planujesz od czasu do czasu zorganizować imprezę i zaprosić większą ilość osób, od razu dowiedz się, jak zapatruje się na ten fakt właściciel, oraz jak tolerancyjni są w tym względzie sąsiedzi. 

 • PIWNICA/KOMÓRKA LOKATORSKA

Zorientuj się czy wynajmując mieszkanie będziesz miał dostęp do przynależnej do niego piwnicy, lub komórki lokatorskiej. Często bywa tak, iż właściciel pozostawia takie pomieszczenie dla użytku własnego. Jeżeli jesteś posiadaczem roweru, bądź niepotrzebnych mebli, na pewno warto dowiedzieć się, czy będziesz dysponował dodatkową przestrzenią do ich przechowywania.

 • SĄSIEDZI

Daj się poznać najbliższym sąsiadom. Zdarza się, że stali mieszkańcy patrzą niechętnie na osoby wynajmujące mieszkania, kojarząc ich z głośnymi imprezami i różnego rodzaju kłopotami. Jeżeli jako pierwszy zapukasz do sąsiada, aby się przedstawić, sprawisz dobre pierwsze wrażenie, co powinno przełożyć się na bardziej przyjazne stosunki w przyszłości. 

 

 

Zalety zakupu mieszkania w centrum

Zalety zakupu mieszkania w centrum

Decyzja zakupu mieszkania to jedna z poważniejszych decyzji w naszym życiu . Warto zastanowić się nad korzyściami jakie będą się wiązały z wyborem lokalizacji naszego wymarzonego mieszkania lub inwestycji . Mieszkania położone w centrum są nieco droższe, niż na obrzeżach miasta . Mają jednak według mnie wiele korzyści, które sprawiają, że  są tego warte. 

Jedną z ważniejszych jest możliwość szybkiego i sprawnego poruszania się . Rozbudowana sieć dróg, bliski dostęp do dworca kolejowego, autobusowego i lotniska .  Dużym udogodnieniem jest również możliwość korzystania z komunikacji miejskiej tramwajowej i autobusowej . Coraz  lepszy i nowszy tabor komunikacyjny, oraz rozbudowana sieć połączeń pozwala nam w szybkim  czasie docierać do odległych obszarów miejskich i poza naszym miastem .

Czas  jest  coraz bardziej deficytowym towarem w naszym  aktywnym życiu  prywatnym i zawodowym . Wiąże się to również z codziennymi  kosztami, jakie ponosimy przemieszczając się . Mieszkając w centrum mamy  lepsze  warunki czerpania korzyści z rozwoju cywilizacji . Perspektywa szybkiego korzystania z dokształcania nas i naszych najbliższych . Można uczęszczać  bez problemu do wybranej przez nas  szkoły, przedszkola, żłobka czy wyższej uczelni.

Mamy też wiele szkół nauki języków obcych i szeroką ofertę różnych  ciekawych warsztatów . Faktem jest, iż w mieście jest wiele teatrów, kin, sali  koncertowych i klubów . Organizowane są rozmaite wystawy,  koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi . To sprawia, że człowiek żyje bliżej kultury i ma szansę na szybszy rozwój i dokształcenie się . Na poparcie mojej tezy jest istnienie w mieście dużej liczby obiektów sportowych, jak pływalnie, hale sportowe i rekreacyjne, gdzie pod okiem instruktorów można zadbać o kulturę fizyczną . Liczne parki i tereny zielone zachęcają do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu .

Życie w centrum sprzyja również naszym kontaktom towarzyskim . Liczne restauracje ,kawiarnie i puby zachęcają do wspólnego spędzania czasu i poznawania nowych ludzi. Nie można pominąć faktu, iż ważne jest też zdrowie . W centrum jest wiele wyspecjalizowanych placówek zdrowotnych,  gdzie mamy możliwość wyboru leczenia się i rehabilitacji .Niewątpliwie sporą zaletą są liczne centra handlowe,  sklepy  i urokliwe rynki i ryneczki ze świeżymi owocami i warzywami .

Estate center życie w mieście

Wszystkie one są zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie i dzięki temu mamy szybki i łatwy dostęp do wielu produktów .W centrum ma siedzibę wiele urzędów i placówek  usługowych .

Mam nadzieję, że udało mi się udowodnić fakt, że życie w mieście jest lepsze, milsze i stwarza większe możliwości w przyszłości dla dzieci, młodzieży i dorosłych . Nasza aktywność zawodowa i w życiu prywatnym przekłada się na lepsze samopoczucie i chęć rozwoju . Mieszkania w centrum cieszą się większą popularnością więc łatwiej będzie je sprzedać w przyszłości . Są również bardziej poszukiwane przez najemców ze względu na przedstawione zalety mieszkania w centrum . Mieszkania w centrum są również chętniej wynajmowane przez osoby odwiedzające nasze miasta w celach biznesowych i turystycznych . Jako pośrednicy obserwujemy obecnie trend powrotu do miast i właśnie najchętniej do ich centrum.

W chwili gdy rodziny powiększają się o potomstwo poszukiwane są mieszkania w centrum mające ułatwić im funkcjonowanie związane  z logistyką transportu dzieci i dorosłych . Sporo osób starszych również  przeprowadza się z domów lub dużych mieszkań do mniejszych atrakcyjnie położonych mieszkań w sercu miasta. 

 Zachęcam więc do zakupu mieszkania w centrum, co i ja uczynię.  

Kamienice – urokliwe mieszkanie czy kłopotliwe wyzwanie ?

Kamienice – urokliwe mieszkanie czy kłopotliwe wyzwanie ?

Przepiękne drewniane okna,  przestronne, wysokie pokoje, cegła i inne zabytkowe detale to tylko niektóre zalety mieszkania w kamienicy. Od kilku lat Polacy coraz częściej kupują te wyjątkowe lokale ze względu na doskonałą lokalizację czy kameralność.

Wysokie pomieszczenia są zazwyczaj doskonale doświetlone, umożliwiając niepospolite zaaranżowanie pokoju i stworzenie unikatowego wnętrza, łączącego historię z nowoczesnością.

Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe elementy, które mogą stanowić utrudnienie podczas procesu nabywania czy remontu starszego mieszkania.

 • Stan budynku nie zawsze jest zadowalający. Odpryskujące tynki na elewacji zewnętrznej, zniszczone klatki schodowe i stare, niesprawne instalacje mogą obniżyć standard mieszkania oraz powodować dyskomfort mieszkańców, a także  być powodem poniesienia wysokich kosztów naprawy lub wymiany niesprawnych urządzeń po nabyciu lokalu.

Jeśli już przygotujemy się na powyższe ewentualności to musimy wiedzieć, że remont zabytkowych, historycznych elementów w mieszkaniu nie może być przeprowadzony bez zgody konserwatora zabytków.  Podłogi, parapety czy inne czarujące pozostałości po dawnych pokoleniach mogą być wymienione po otrzymaniu pozwolenia, co wiąże się często z długim okresem oczekiwania i wieloma procedurami, które muszą być ściśle przestrzegane.

Estate Center kamienica

Dodatkowymi niespodziankami może być obecność robactwa, grzybów lub gryzoni. Poprzedni właściciele czy lokatorzy mieszkań niekoniecznie dbali o to, aby mieszkać w czystym, zadbanym miejscu czy też nie potrafili poradzić sobie z uciążliwymi szkodnikami. W tym przypadku kłopotliwa i nieprzyjemna walka może być wygrana tylko z pomocą fachowców posiadających specjalistyczny sprzęt do zmagań z insektami.

Ogrzewanie mieszkania w kamienicy odbywa się najczęściej za pomocą gazu ziemnego bądź elektryki. Metody wyżej wspomniane mogą być kosztowne ze względu na koszt zakupu pieca, instalacji oraz późniejszej eksploatacji, szczególnie w przypadku długiej, mroźnej zimy. Nagrzanie przestronnych wysokich pomieszczeń wymaga wysokiej mocy pieca, aby ciepło rozprzestrzeniło się równomiernie.

Parkowanie samochodu przy kamienicy w centrum miasta może być nie lada wyzwaniem, szczególnie w wieczornych godzinach, kiedy wszyscy wracają z pracy i zajmują każdy skrawek miejsca. Brak podziemnego parkingu powoduje zagęszczenie aut w okolicy budynku, a znalezienie wolnej przestrzeni do ulokowania pojazdu wymaga sporo cierpliwości.

Innym elementem, ważnym dla wielu z nas podczas zabieganych, wypełnionych pracą dni jest możliwość wypicia kawy czy relaksu z książką na balkonie i tarasie. Mieszkania w kamienicach często nie posiadają takiego skrawka do wypoczynku.

Kamienice z racji swojej lokalizacji zazwyczaj stoją wzdłuż ulicy i każdorazowe otworzenie okna powoduje wdzierające się do wnętrza hałasy z ulicy, a nierzadko miejski gwar związany z dużym ruchem samochodowym czy komunikacji miejskiej.

Powyższe kwestie mogą budzić wiele pytań i wątpliwości, które będą skłaniać kupującego do dokonania zakupu wymarzonego mieszkania z duchem przeszłości bądź poszukania innego miejsca wśród ofert na rynku pierwotnym.