Współpraca z biurem nieruchomości na wyłączność - Blog Estate Center - Estate Center

ESTATE BLOG

Współpraca z biurem nieruchomości na wyłączność

Współpraca z biurem nieruchomości na wyłączność

Poza zaletami działania z biurem, warto przyjrzeć się zasadom i formie współpracy. Kwestia umowy pośrednictwa często budzi obawy Zleceniodawców. Podstawową zasadą o jakiej należy pamiętać biorąc pod uwagę taką współpracę, jest konieczność zawarcia w formie pisemnej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Bez niej, zgodnie z prawem (Ustawa o gospodarce nieruchomościami art. 180), pośrednik nie powinien oferować nieruchomości swoim klientom. Treść umowy regulowana jest przepisami Kodeksu Cywilnego i przepisami o ochronie konsumentów. W związku z RODO umowa powinna być zaktualizowana o niezbędne zapisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Sama umowa pośrednictwa może być zawierana na różnych warunkach. Nie tylko wysokość wynagrodzenia wymaga ustalenia pomiędzy Zleceniodawcą, a Pośrednikiem. Znaczenie ma również  rodzaj umowy. Większość biur nieruchomości proponuje klientom dwie podstawowe formy umowy -  otwartą lub tę na wyłączność. Często podpisanie umowy na wyłączność, nazywanej również umową zamkniętą lub pośrednictwa z zastrzeżeniem wyłączności, jest wykluczane przez klientów już na etapie pierwszego kontaktu z pośrednikiem. Jednak współpraca tego typu niesie za sobą wiele korzyści dla obu stron.

Należy powiedzieć wprost, że z punktu widzenia pośrednika „praca na wyłączności” jest o wiele bardziej motywująca. Pośrednik ma gwarancję, że w okresie obowiązywania umowy pośrednictwa sprzedaż odbędzie się z jego udziałem, a co za tym idzie otrzyma wynagrodzenie za wykonaną pracę. W przypadku umów otwartych szansa na finalizację transakcji dzieli się na kilku agentów. Niekiedy mimo aktywnej pracy nad ofertą, laur sprzedaży i związane z tym wynagrodzenie otrzyma kolega z innego biura. Dobre biuro współpracuje z innymi agencjami. Oznacza to, że klient innego biura ma możliwość odbycia prezentacji nieruchomości z oferty na wyłączność konkurencji. W przypadku sprzedaży lub wynajmu biura, podzielą się oni między sobą prowizją, a opiekun oferty nie pozostanie bez wynagrodzenia.

W związku z wyłącznością agencja przeznaczy większe nakłady na promocję oferty na portalach - odpłatne wyróżnienia, podbicia, profesjonalną sesję fotograficzną, baner, wirtualny spacer po nieruchomości. Dodatkowa promocja oznacza większe koszty poniesione przez agencje. Jednak odpowiednio zmotywowany wyłącznością pośrednik wie, że sprzedaż odbędzie się z jego udziałem, a koszty poniesione na promocję zwrócą się z wynagrodzenia.

Istotną dla wielu klientów jest transparentność pracy z jednym agentem. Dla właściciela nieruchomości jeden opiekun oferty oznacza publikacje ogłoszenia w odpowiednim standardzie, regularną aktualizację oferty, kontakt z jednym, zaufanym pośrednikiem. Współpraca na zasadach otwartych powoduje pojawienie się ogłoszenia jednej nieruchomości wystawionej przez kilka biur. Standard pracy pośredników jest zróżnicowany. Często w ogłoszeniach jednakowej nieruchomości podane są niespójne parametry, mieszkanie różnie prezentuje się w zależności od jakości sesji zdjęciowej, a w najgorszym przypadku różni się także cena nieruchomości. Taki wizerunek oferty na portalach wpływa niekorzystnie na jej odbiór przez poszukujących oraz może mieć wpływ na argumenty używane w negocjacjach.

Rzetelny opiekun oferty to gwarancja komfortowego przeprowadzenia transakcji. Regularny kontakt, bieżąca aktualizacja ogłoszenia oraz jeden adres, pod który Właściciel nieruchomości zawsze może przekierować innych pośredników i zainteresowanych klientów.

Zarówno Zleceniodawcy jak i pośrednikowi zależy na finalizacji transakcji. Zmotywowany wyłącznością agent może okazać się dużo skuteczniejszy niż kilku współpracujących na umowach otwartych. Jednak nie każdy Zleceniodawca czuje się przekonany do wyłączności na etapie wystawienia oferty i wyboru biura. Jeżeli kooperacja z biurem nieruchomości rozpocznie się od formy otwartej, dobrze jest po kilku tygodniach zweryfikować działania agentów. Może biuro, które wyróżnia się jakością obsługi i zaangażowaniem opiekuna oferty jest warte przekształcenia współpracy na wyłączność? Kluczem do sukcesu transakcji mogą okazać się - zaufanie, relacje i odpowiednia motywacja pośrednika.