Sprawdź zanim podpiszesz! 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu. - Blog Estate Center - Estate Center

ESTATE BLOG

Sprawdź zanim podpiszesz! 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu.

Sprawdź zanim podpiszesz! 10 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu.

Mieszkanie idealne to składowa atrakcyjnej lokalizacji, komfortowych warunków i przystępnej ceny. Intensywne poszukiwania i odrobina szczęścia często prowadzą do upragnionego celu i udaje nam się taką ofertę znaleźć. Jednak najważniejszym, ostatnim etapem będzie podpisanie umowy o najem nieruchomości. Bez względu na to, jak bardzo zależy nam na wybranym mieszkaniu, pamiętajmy, aby zachować zdrowy rozsądek i świadomość swoich praw jako najemcy. Umawiając się na oglądanie mieszkania warto zarezerwować sobie chwilę czasu na rozmowę z właścicielem, lub pośrednikiem i nie obawiać się zadawania pytań.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę rzeczy na które powinieneś zwrócić uwagę.

 
  • UMOWA

 Po pierwsze odrzuć wszelkie propozycje najmu bez umowy, bądź podpisania umowy „po fakcie”. Poproś o wcześniejsze przesłanie dokumentu, lub zarezerwuj sobie możliwość zabrania go do domu i poświęć chwilę na spokojne przeczytanie wszystkich punktów. Dobrze skonstruowana umowa gwarantuje Tobie prawo do użytkowania i bezpieczny wynajem mieszkania. Zadbaj o swoje interesy: doprecyzuj z właścicielem okres trwania
i wypowiedzenia umowy, warunki ewentualnego wypowiedzenia przed terminem, ustal kto ponosi odpowiedzialność finansową w razie uszkodzeń, czy napraw, oraz jakie są warunki zwrotu kaucji.

  • OPŁATY

Dopytaj i zapisz w umowie, jakie opłaty zawierają się w czynszu, jak są rozliczane i jak rozwiązywana jest sytuacja w przypadku wprowadzenia podwyżki czynszu przez spółdzielnię/wspólnotę. Sprawdź także jakiego rodzaju opłaty dodatkowe będziesz pokrywał i jak są rozliczane (liczniki, ryczałt itp.). Koniecznie zorientuj się w średniej wysokości opłat za media uwzględniając porę roku i ilość mieszkańców. Im więcej uwagi poświęcisz wysokości opłat na wstępie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niemiłych niespodzianek i nieporozumień w trakcie trwania umowy.

  • WŁAŚCICIEL

Jeżeli właściciel nieruchomości nie budzi Twojego zaufania zastanów się poważnie czy chcesz wiązać się z nim umową. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów to on będzie osobą do której się zwrócisz. Dlatego, jeżeli nie potrafisz się z nim porozumieć, lub sprawia wrażenie osoby, która ma złe intencje, zawyża kaucję, lub stwarza innego rodzaju przeszkody już na etapie negocjacji umowy, może warto rozważyć rezygnację z oferty.

  • STAN LOKALU

Udokumentuj stan nieruchomości w dniu odbioru kluczy. Zwykle odbywa się to
w momencie spisywania protokołu zdawczo-odbiorczego. Im więcej szczegółów umieścisz
w protokole tym lepiej. Zrób zdjęcia wyposażenia i ogólnego stanu mieszkania. Zwróć uwagę na stan mebli, ścian, okien i podłóg. Sfotografuj ewentualne zastane już uszkodzenia. Warto poświęcić te parę chwil, aby ze spokojną głową zdawać mieszkanie i nie martwić się o zwrot kaucji. 

  • INTERNET

Dostęp do internetu jest obecnie rzeczą tak oczywistą, że możemy zapomnieć, iż nie stanowi obowiązkowego „wyposażenia” każdego mieszkania. Zapytaj właściciela jaki operator dostarcza usługę w danej dzielnicy, czy umowa jest już podpisana, czy też dopiero będziesz musiał się postarać o instalację. Jeżeli zdecydujesz się na internet mobilny wybadaj na jaki zasięg będziesz mógł liczyć w rozpatrywanej lokalizacji.

  • ZAMELDOWANIE TYMCZASOWE 

Jeżeli wynajmujesz mieszkanie poza obszarem w którym jesteś na stałe zameldowany, warto zorientować się, czy właściciel bierze pod uwagę możliwość meldunku tymczasowego. Dlaczego jest to istotne? W przypadku, gdy będziesz starał się o jakikolwiek rodzaj wsparcia z urzędu miasta, gminy czy województwa (staż, dofinansowanie) meldunek będzie dla Ciebie niezbędnym warunkiem ubiegania się o oferowaną pomoc. 

  • LOKALIZACJA

Zdarza się, że po wpływem emocji wywołanych znalezieniem upragnionego mieszkania idealizujemy odrobinę jego cechy. Dlatego warto na spokojnie zapoznać się z daną lokalizacją, najlepiej o różnych porach dnia. Mieszkanie, które wieczorem jest ciche
i spokojne, o poranku może przywitać nas hałasem z pobliskiej, ruchliwej ulicy. W świetle dziennym łatwiej ocenić czystość budynku i jego otoczenia, wieczorem natomiast warto zwrócić uwagę na ile bezpieczna i oświetlona będzie droga do naszego przyszłego domu
i klatka schodowa. 

  • OGRANICZENIA

O najczęściej występujące reguły i zakazy najlepiej zapytać wprost. Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka powiedz o tym wynajmującemu, zamiast liczyć, że uda się zataić ten fakt. Jeżeli jesteś palaczem ustal od razu, czy palenie w domu, lub w oknie nie będzie stanowiło problemu. Gdy natomiast planujesz od czasu do czasu zorganizować imprezę i zaprosić większą ilość osób, od razu dowiedz się, jak zapatruje się na ten fakt właściciel, oraz jak tolerancyjni są w tym względzie sąsiedzi. 

  • PIWNICA/KOMÓRKA LOKATORSKA

Zorientuj się czy wynajmując mieszkanie będziesz miał dostęp do przynależnej do niego piwnicy, lub komórki lokatorskiej. Często bywa tak, iż właściciel pozostawia takie pomieszczenie dla użytku własnego. Jeżeli jesteś posiadaczem roweru, bądź niepotrzebnych mebli, na pewno warto dowiedzieć się, czy będziesz dysponował dodatkową przestrzenią do ich przechowywania.

  • SĄSIEDZI

Daj się poznać najbliższym sąsiadom. Zdarza się, że stali mieszkańcy patrzą niechętnie na osoby wynajmujące mieszkania, kojarząc ich z głośnymi imprezami i różnego rodzaju kłopotami. Jeżeli jako pierwszy zapukasz do sąsiada, aby się przedstawić, sprawisz dobre pierwsze wrażenie, co powinno przełożyć się na bardziej przyjazne stosunki w przyszłości.