NOWE TRENDY W BIUROWYCH WNĘTRZACH - Blog Estate Center - Estate Center

ESTATE BLOG

NOWE TRENDY W BIUROWYCH WNĘTRZACH

NOWE TRENDY W BIUROWYCH WNĘTRZACH

Powszechnie wiadomo, że sposób w jaki urządzone są siedziba, czy biuro firmy wpływa nie tylko na jej wizerunek, ale także samopoczucie klientów, a przede wszystkim pracowników. Dlatego przygototwanie projektu wnętrza biura warto poprzedzić analizą potrzeb swojego zespołu, oraz zapoznaniem się z najnowszymi trendami, które pokazują jak urządzić stylowe i tętniące energią miejsce pracy.  Zebraliśmy dla Was najważniejsze tendencje, które można zaobserować w dziedzinie aranżacji biur w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy, oraz w prognozach na przyszły rok. 

 
  • ELASTYCZNOŚĆ

Elastyczność to narastający wśród projektantów mebli od dłuższego czasu trend, który objął także wyposażenie biur.  Podzielone na boksy, ogromne, jednolite biurka często spotykane w pomieszczeniach typu open-space, powoli stają się passe. Nowoczesna firma bowiem, to firma elastyczna, gotowa dopasować się do ekspresowo zmieniającej się rzeczywostości.  I takie właśnie ma być miejsce pracy. Meble modułowe, które w dowolnej chwili można przeorganizować, czy łączyć z innymi elementami wyposażenia, to nowy pomysł na aranżację wnętrza biurowego.  Możliwość manewrowania funkcjami i zestawieniem poszczególnych mebli pozwala w razie potrzeby dopasować lokal do zmian zachodzącyh w fimie, wprowadza powiew świeżości i pobudza kreatywność. Inteligentny design, cechujący meble wielofunkcyjne i modułowe, szczególnie przypadnie do gustu pracownikom ceniącym sobie innwacyjność, czyli między innymi najmłodszemu pokoleniu wchodzącemu na rynek pracy. 

  • WSPÓŁPRACA

Współpraca to kluczowe słowo w nowoczesnym podejściu do aranżacji przestrzeni dla pracowników. Najwyraźniej ten trend widać w dwóch rozwiązaniach, które warto wziąć pod uwagę jeżeli dopiero rozpoczynamy przygotowywać projekt biura.

Pierwszy pomysł realizowany w coraz większej ilości firm, to tak zwany "wspólny stół" ustawiony
w miejscu dostępnym dla wszystkich, przy którym każdy może usiąść do pracy, czy rozmowy na projektem. Drugi, zyskujący na popularności zabieg, to zaaranżowanie nie tylko stołu, ale całej przestrzeni wspólnej. Takie miejsce, gdzie w każdej chwili mogą spotkać się osoby z różnych działów i wspólnie pracować na danym projektem, zaplanowane jest przede wszystkim pod kątem funkcjonalności, ale także estetyki – zachęca do wspólnej pracy, spotkań, stymule kreatywność. 

Projektanci radzą również, aby zrezygnować chociaż z części ścianek dzielących biurka współpracowników, by pozwolić im swobodnie się komunikować. Nieograniczona możliwość wymiany uwag, pomysłów i rozwiązań ułatwia pracownikom integrację i zaangażowanie
w  codzienne funkcjonowanie firmy. 

  • JAK W DOMU

Ciekawym trendem, stojącym w opozycji wobec standardów, jakie zwykle przyjmuje się planując wystrój biura,  jest inspiracja domem. Centralnymi punktami biura zaplanowanego w tej koncepcji są kuchnia i jadalnia, które służyć mogą także jako miejsce firmowych spotkań.  Ideą przewodnią jest uczynić biuro, a szczególnie przestrzenie wspólne, miejscem gdzie pracownik nie tylko wykonuje swoje obowiązki, ale gdzie także może  zrelaksować się,  poczuć komfortowo. Stąd propozycja, aby biuro wyposażyć w dużą ilość miękkich kanap i siedzisk, zadbać o dostęp naturalnego światła, przyjemną atmosferę. Pracownicy, którzy mogą w biurze "złapać oddech", stają się bardziej produktywni. Chwila relaksu, akceptowanego przez pracodawcę i współpracowników, sprzyja kreatywności.

  • EKOLOGIA

Ostatnim globalnym trendem, obecnym od lat nie tylko w architekturze i designie, jest dbałość o środowisko naturalne. Materiały wykorzystywane przy wykończeniu i wposażeniu biura powinny być więc możliwie przyjazne środowisku, degradowalne, dobrej jakości, ze znanych źródeł. Większa ilość okien i otwartych przestrzeni pozwoli zaoszczędzić energię zużywaną na oświetlenie i klimatyzację. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w przestrzeni biurowej, które zmotwują pracowników do oszczędzania papieru i segregowania śmieci to kolejne z wielu pomysłów wartych rozważenia już na etapie projektu. Tym sposobem nasza firma będzie miała nie tylko doskonale zaaranżowane biuro, ale także zminimalizuje swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.