Justyna Wasiak - Estate Center

ESTATE BLOG

Jak tchnąć w stare biurowce nowe życie?

Jak tchnąć w stare biurowce nowe życie?

Na współczesnym rynku nieruchomości biurowych, Inwestorzy prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich budynków, żeby przyciągnąć jak największą liczbę najlepszych Najemców. Istnieją jednak także takie budynki, które swoje najlepsze czasy mają za sobą. Co zrobić, aby miały one również swoje miejsce na biurowej mapie polskich miast? Należy wykorzystać ich ukryty potencjał. Oczywiście, Właściciel musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie może konkurować z najlepszymi, najnowocześniejszymi inwestycjami, a co za tym idzie – ciężko będzie mu liczyć na najwyższe czynsze w mieście. Nie należy się jednak poddawać – dla każdego tego typu budynku zawsze jest perspektywa.

W dużych miastach istnieje pewna nisza, którą warto wykorzystać. Mowa o firmach z branży IT. Ich specyfika polega na szybkim rozwoju, a co za tym idzie - niemożliwym do przewidzenia zwiększaniem stanu zatrudnienia. To powoduje często trudności w wynajęciu lokalu w nowym biurowcu, gdzie okres najmu wynosi minimum 5 lat. Takie firmy potrzebują dużo bardziej elastycznych rozwiązań. Można zatem dostosować budynek do aktualnych standardów w zakresie branży IT, poprzez zaaranżowanie w atrakcyjny sposób powierzchni wspólnych, zadbanie o rowerzystów i wynajmowanie lokali na krótsze okresy. Można wydzielić gotowe moduły lub wykończyć większą przestrzeń w sposób łatwy do podzielenia.

Inną niszą na tego typu rynku są biura w bardzo dobrym standardzie, ale o niewielkiej powierzchni – już od 30-40 m2. Firmy handlowe zatrudniające niewielu pracowników lub też ich przedstawicielstwa w innych miastach Polski, potrzebują biur niewielkich lecz reprezentacyjnych. Warto więc w budynkach wynajmować nawet pojedyncze pokoje.

Studium przypadku:

Nasza Firma doradzała Spółce Park przy planowaniu modernizacji budynku biurowego z lat 70-tych XX wieku i zajmowała się jego komercjalizacją. Budynek o charakterystycznym dla czasu jego budowy układzie gabinetowym, był przez poprzedniego właściciela bardzo wyeksploatowany, można wręcz powiedzieć, że zrujnowany. W roku 2017 przeprowadzono jego kompleksową modernizację:

- ocieplenie ścian zewnętrznych

- wymiana systemu grzewczego

- montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją

- montaż systemu klimatyzacji

- wymianę wszystkich okien

- dobudowanie w części frontowej 2 szybów windowych i wyposażenie budynku w windy

- remont parkingu, montaż systemu parkingowego oraz wiaty w części dla rowerów

- w piwnicy aranżacja zaplecza dla rowerzystów z szatniami i natryskami

- utworzenie recepcji i kantyny na parterze

- salkę konferencyjną do wspólnego użytku Najemców

Powierzchnie zaaranżowano w sposób bardzo elastyczny. Pozostawiono ściany nośne, pozostałe ścianki były stawiane w przypadku, gdy taka była wola Najemcy. Wielkość powierzchni najmu wynosiła od około 25 m2.

Budynek spotkał się z ogromnym zainteresowaniem Najemców. Wynajmowane były zarówno małe powierzchnie – pojedyncze pokoje, jak i połączone dwa, trzy. Znalazł się też Najemca powierzchni obejmującej prawie 2 piętra. Klienci docenili wysokiej jakości wykończenie, elastyczną aranżację, a także możliwość zawarcia umowy najmu na okres krótszy niż 5 lat.

Czekamy na kolejną Inwestycję Spółki Park.

Każdy wiekowy budynek może przejść swój renesans. Trzeba tylko mieć na niego dobry pomysł i nie upierać się przy tym, że zawsze będzie należał do najatrakcyjniejszych.

 

Zakończyła się modernizacja obiektu biurowo-magazynowego Grunwald Business Park w Poznaniu.

Zakończyła się modernizacja obiektu biurowo-magazynowego Grunwald Business Park w Poznaniu.
 
Obiekt biurowo–magazynowy Business Park Grunwald znajduje się w przemysłowej strefie dzielnicy Grunwald w Poznaniu. Jest to miejsce dobrze skomunikowana z obwodnicą (S11, A2), a także z centrum miasta (komunikacja miejska). Atutem lokalizacji jest także bliskość lotniska. Obiekt należy do Spółki Park. Zajmuje on niemal 9 ha gruntu, na którym znajdują się hale magazynowe, magazynowo-produkcyjne orazpowierzchnie biurowe. Po zakupie Business Park Grunwald, Spółka Park systematycznie modernizowała hale i przylegające do nich biura. Powierzchnie biurowe są dostosowywane do potrzeb zarówno małych i średnich firm, jak i dużych przedsiębiorstw. 

Spółka Park przeprowadziła również modernizację biurowca z początku lat 70-tych. Jest to obiekt o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Budynek zyskał nowoczesną elewację, nowe wnętrza wraz z wyposażeniem w nowoczesne urządzenia i instalacje. W ramach prac modernizacyjnych budynek został wyposażony w dwa szyby windowe, instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalację klimatyzacyjną itd. Biurowiec spełnia wymogi energetyczne przewidziane normami dla roku 2020. Na parterze znajdują się wspólna recepcja i kantyna, a na poziomie -1 – zaplecze dla rowerzystów. W przygotowaniu projektu Spółce doradzała NAI Estate Fellows Poznań sp. z o.o. 

Budynek został przygotowany dla najemców w bardzo elastycznej aranżacji, pozwalającej na podział powierzchni na dowolne moduły. Projekt okazał się dużym sukcesem – wynajęty został w całości do czasu zakończenia prac budowlanych. Najemcy docenili estetykę i wysoką jakość wykonania, a także otwartość na ich potrzeby – mówi Justyna Wasiak, manager ds. wynajmu i sprzedaży poznańskiego oddziału NAI Estate Fellows i ESTATE CENTER. Wkrótce realizowane będą kolejne projekty na pozostałych do zabudowy hektarach.

Było nam niezmiernie miło pracować przy tym projekcie.

Oto efekty:

 

Estate Fellows Poznań - biurowiec Park Grunwald

 

Estate Fellows Poznań - biurowiec Park Grunwald

Estate Fellows Poznań - biurowiec Park Grunwald

Business Park Grunwald – profesjonalnie, a do tego kameralnie i zielono.

Business Park Grunwald – profesjonalnie, a do tego kameralnie i zielono.

 

Dobiega końca modernizacja budynku w inwestycji Business Park Grunwald na poznańskim Grunwaldzie. Właścicielem obiektu jest Park Sp. z o.o., firma rodzinna, wywodząca się z Francji.

Spółka Park podchodzi do swojej działalności z wielkim zaangażowaniem, traktując stworzenie swoim najemcom optymalnego miejsca do pracy i rozwoju ich firmy jako swoją misję. To podejście sprawia, że najemcy związują się z ich obiektami na długie lata.

  • Obecnie modernizowany budynek to trzykondygnacyjny biurowiec z lat 60/70 XX wieku o powierzchni około 1200 m2, który będzie miał nadany całkowicie nowy współczesny wygląd, a jego standard będzie też dostosowany do wymogów współczesnych najemców. Dobudowano dwa zewnętrzne szyby dla wind, które będą zabierały pasażerów z poziomu zero zarówno na parter, jaki na piętra pierwsze i drugie. Budynek wyposażono w klimatyzację, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, co pozwoli zoptymalizować koszty. Dostępne są łącza światłowodowe i szeroki wachlarz dostawców usług internetowych. Na poziomie -1 przygotowywane jest zaplecze dla rowerzystów – szatnie damskie i męskie z natryskami, szafkami. Oczywiście dla rowerów jest też zadaszony parking, a położenie na skraju Lasku Marcelińskiego sprawia, że dla wielu osób dojazd na rowerze może być bardzo atrakcyjny.

Dla poruszających się komunikacją miejską mamy doskonałe połączenie tramwajowe, a dla zmotoryzowanych – dużą liczbę miejsc parkingowych.

Biura w Business Park Grunwald to doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy nie chcą pracować w Centrum, wolą miejsca spokojne, kameralne. Oddanie do użytkowania – 31.01.2018r. 

Zapraszam do współpracy

Justyna Wasiak

+48 790 700 519

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe biuro?

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe biuro?

Znalezienie najlepszego miejsca do prowadzenia działalności,  czyli miejsca spełniającego wszystkie oczekiwania nasze, naszych pracowników i odwiedzających nas klientów, wymaga odpowiedniego przygotowania się do tego zadania. 

Duży wybór powierzchni biurowych do wynajęcia i na sprzedaż nie ułatwia sprawy, gdyż zmuszeni jesteśmy porównywać wiele ofert uwzględniając jednocześnie kilka kryteriów, a to bywa bardzo czasochłonne. Pierwszym naszym krokiem powinno być możliwie szczegółowe ustalenie naszych potrzeb i założeń finansowych dotyczących przyszłego biura. Bez względu na to, czy zdecydujemy się zdać na sprawdzonego pośrednika i włączyć do procesu poszukiwań dopiero na etapie decyzji, czy sprawdzać ofertę nieruchomości komercyjnych na własną rękę, dobrze przemyślana lista oczekiwań i ograniczeń pozwoli zaoszczędzić nam znaczną ilość czas.

Pierwszą podstawową decyzją do podjęcia jest rozstrzygnięcie, czy interesuje nas lokal do wynajęcia, czy na sprzedaż. Jakie korzyści może przynieść kupno nieruchomości na firmę przeczytacie w poświęconym tej tematyce wpisie (TUTAJ). Skupmy się na pozostałych aspektach, które determinują nasz wybór i na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania biura na działalność naszej firmy.

 

  • LOKALIZACJA 

Jeżeli nie jesteśmy z góry ograniczeni do konkretnej lokalizacji na naszą działalność,  warto na początek wykluczyć miejsca, które na pewno nie spełnią naszych potrzeb, aby zawęzić zakres poszukiwań. Sprawdźmy możliwości komunikacyjne danego obszaru, informacje o pobliskich drogach szybkiego ruchu, strefie parkowania,  komunikacji miejskiej i podmiejskiej.  Jeżeli na stałe współpracujemy z określonymi kontrahentami, lub podwykonawcami, warto zwrócić uwagę, czy nie ułatwi nam pracy dostępność trasy szybkiego ruchu, lub niewielka odległość między naszymi firmami. Jeżeli nasza działalność wiąże się z regularnymi odwiedzinami klientów, wówczas łatwo dostępny, widoczny lokal to nasz priorytet.

 

  • BUDŻET

Obliczając miesięczny koszt najmu danego lokalu, koniecznie zwróćmy uwagę na wszystkie dodatkowe opłaty, które będziemy zobowiązani regulować. Na opłaty dodatkowe składają się zwykle: czynsz, opłaty eksploatacyjne i media. Czynsz, czyli opłata za użytkowanie danego lokalu, to jedyna składowa opłat dodatkowych, którą możemy negocjować. Warto spróbować znaleźć kompromis pomiędzy naszymi oczekiwaniami finansowymi, a propozycją właściciela nieruchomości. 

Opłaty eksploatacyjne zależne są od rodzaju i klasy budynku. Składają się z opłat publicznoprawnych (podatki, opłaty z tytułu wieczystego użytkowania), oraz opłat związanych
z funkcjonowaniem całego budynku, takich jak: koszty oświetlenia, ogrzewania części wspólnych, konserwacji budynku i urządzeń, ale również koszty funkcjonowania recepcji, czy ochrony budynku, utrzymania terenów zewnętrznych, sprzątania itp. Bardzo ważne jest, abyśmy w umowie najmu lokalu zagwarantowali sobie prawo do wglądu w rozliczenie i możliwość zweryfikowania opłat eksploatacyjnych - zarówno w źródłowe faktury, jak i algorytm rozliczania tego typu opłat.

Ostatni element opłat dodatkowych stanowią opłaty za media, czyli prąd, wodę, gaz
i ogrzewanie. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy media rozliczane są według liczników, czy też ryczałtowo, lub zaliczkowo.  Zdarza się także, że koszt ogrzewania wliczony jest w koszty eksploatacyjne, lub ogrzewanie połączone jest z chłodzeniem, dlatego warto dowiedzieć się, czy klimatyzacja i ogrzewanie będą osobnymi pozycjami do uregulowania. Opłaty za media, również muszą być poparte fakturami od dostawców i ewentualnie algorytmem rozliczania, jeżeli lokale nie są indywidualnie opomiarowane. 

W przypadku niektórych lokali użytkowych, z opłatami związany jest tzw. „współczynnik powierzchni wspólnych”, który wynika z tego, że w obiekcie występują pomieszczenia użytkowane wraz z innymi użytkownikami budynku, na które składają się ciągi komunikacyjne, łazienki, kuchnie itp. Współczynnik ten wynosi zwykle od kilku do kilkunastu procent i o taką liczbę należy powiększyć powierzchnię biura przy obliczaniu opłat za czynsz  i eksploatację.

Zliczając pełen koszt funkcjonowania firmy w danej lokalizacji, nie zapominajmy o ostatniej już stałej opłacie - opłacie za parking. Weźmy pod uwagę, ile miejsc parkingowych i w jakiej cenie otrzymamy wynajmując daną powierzchnię użytkową, w szczególności gdy nasze biuro zlokalizowane ma być w mieście. 

 

  • POWIERZCHNIA I STANDARD

Standard budynku i samego biura, kondygnacja na którym znajduje się lokal, oraz aranżacja wnętrza to kwestie, które powinniśmy rozważyć w dalszej kolejności.  Decydujący będzie również metraż lokalu i układ pomieszczeń. Czy nieruchomość sprawdzi się, jako przyszłe biuro naszej firmy, determinuje bowiem nie tylko ilość zatrudnionych w firmie osób, ale także specyfika pracy. Zwróćmy uwagę, aby aranżacja i rozkład pomieszczeń ułatwiały codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się nad umieszczeniem przedstawicieli działów często ze sobą współpracujących na wspólnej, otwartej przestrzeni, natomiast pracowników operujących poufnymi danymi, bądź często odbywających indywidualne spotkania w oddzielnych gabinetach.  Jeżeli planujemy związać się z daną lokalizacją na dłużej, zastanówmy się również, czy rozpatrywana nieruchomość pozwoli nam na ewentualną ekspansję, w razie gdyby nasze potrzeby lokalowe wzrosły wraz z rozwojem firmy.

 

  • UDOGODNIENIA I DODATKOWE WYMAGANIA

Na koniec pozostają nam do uwzględnienia potrzeby indywidualne, specyficzne dla branży

i sposobu funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach będzie to otwarta w wydłużonych godzinach pracy recepcja, w innych kantyna dla pracowników, odpowiednie przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych, czy  wymagania dotyczące infrastruktury IT.

Wiele ofert na rynku może na wstępie nie spełniać naszych oczekiwań, pamiętajmy jednak, że niektóre firmy, takie jak duże centra biznesowe, oferują szereg dodatkowych usług „szytych na miarę”. Warto więc odpowiednio szczegółowo przygotować nasze zapytanie ofertowe i od razu zapoznać się ze wszystkimi możliwościami danej nieruchomości.

 

Kryteriów decydujących o atrakcyjności danej lokalizacji i dopasowaniu oferty do naszych potrzeb, jak widać jest naprawdę niemało. Jednak wypunktowanie wszystkich warunków, które powinna spełniać wynajmowana przez nas nieruchomość już na samym początku poszukiwań, pozwoli nam trafnie wyselekcjonować wyłącznie lokale, które spełnią nasze wymagania. Wtedy mamy szansę nie tylko zaoszczędzić na czasie poświęconym na oglądanie kolejnych nieruchomości, ale również znaleźć biuro, które zapewni naszej firmie wygodne funkcjonowanie na lata.